PETRA SATIŞ DANIŞMANI:SULTAN GÜNGÖR

Telefon: 0543 881 0625

Gül nedir? Faydaları nelerdir?

23 Nisan 2015 Konu: Şifa Dağıtan Bitki Gül

Gül nedir? Faydaları nelerdir?

Şifa Dağıtan Bitki Gül

Gül... Geçmişten günümüze sonsuz güzelliğin ve aşkın sembolü olmuş. Rengiyle, şekliyle, kokusuyla insanı büyülemiş. Ama insan bunlarla yetinmemiş, tarihin her döneminde ondan daha fazla nasıl yararlanırım diye düşünmüş, uğraşmış ve yararlanmış da... Doğudan batıya birçok medeniyet gülün hem ferahlatıcı hem de tedavi edici etkilerini keşfetmiş. Gülün şifası kulaktan kulağa yayılmış. Gül suyu eski Iran ve Mısır'da çok değerliymiş ve Kleopatra'nın en çok kullandığı güzellik ürünü olmuş. Eski Hindistan'da gül suyu içeren tarifler, dini ritüeller için kullanılırmış. Eski Yunan'da ve Orta Doğu'da gül suyu, çeşitli yiyeceklerin lezzetini artırmış. Osmanlı'da gül, psikolojik rahatsızlıklardan cilt sorunlarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde önemli yer tutmuş.

"Gülün vasıflarını durmadan devamlı söylesem, yüzlerce kıyamet geçer, o yine de bitmez..." Mevlana Celaleddin-i Rumi

İslamiyette gülün önemi;

Gül, Osmanlı Devleti'nde bahçe süsü olmaktan öteye geçmiş; hastaların ilacı, sofraların tadı, kadınların güzellik iksiri olmuş. OsmanlI'da gül, psikolojik rahatsızlıklardan cilt sorunlarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde önemli yer tutmuş. Güzel kokmak isteyen genç, yaşlı herkes ondan medet ummuş, yapraklarını kaynattıkları su ile yıkanmış. Bu yüzden başka hiçbir çiçeğin görmediği ilgiyi görmüş. Öyle ki, insanlar bu güzide bitkinin kutsal olduğuna inanıp, ondan bahsederken 'mübarek' demeye bile başlamış. Hz. Peygamber'in gül kokusu taşıması da onun böyle anılmasında etkili.

Türk-islâm tarihinde ve edebiyatında başlı başına bir 'Gül Medeniyeti'nden bahsetmek mümkündür. Hz. Peygamber'in zâtı, yüzü/cemâli, yanakları, dudakları, saçları, elleri, ayakları, teni, kokusu, sesi, sözü, sünneti, elbisesi, zikri, zamanı ve mekânını güle benzetilir. Söz konusu benzetmenin istikâmeti kimi zaman güzelliği, kimi zaman rengi, kimi zaman kokusu ve kimi zaman da hem güzelliği hem rengi hem de kokusu bakımındandır. O'nun pembemsi teninin rengi, ne kış ne de sonbaharda solmayan gül rengindedir.

ibn-i Sina, gülü kokusundan dolayı ruhun ilacı olarak görür. Bu yüzden "Onun rahatlamaya etkisi vardır, bayılmalarda ve hızlı atan kalplere de çok yararlıdır." der ibn-i Sina ve gül suyunun beynin algılama gücünü artırdığını belirtir. Ibn-i Baytar, gül suyu için "Mide bulantısına faydalıdır. Kokusu iğrenme, öğürme ve kusmayı dindirir.

Mideyi güçlendirir, baş ağrısını geçirir." yorumunu yapar. Gül şurubunu, sık sık İçmeyi tavsiye eder. Bu bilgiler halkta oldukça karşılık bulur. Çarşıda, camide yahut şehrin başka bir noktasında bayılan herkes gül suyu ile kendine getirilir. Hatta gül suyu ile bayılanları ayıltmak, Osmanlı'da uzun seneler varlığını korumuş kadîm bir gelenek halini alır.

Parlar yüzünün bu penbe rengi,
Gülzâr-ı zeminde yoktur dengi.
Mümkün mü gören o bînazîri Gül renginin olmasın esîri?

Şifa dağıtan bitki gül...

Gül, geleneksel tıp dünyasında ilaç olarak kullanılır. Gülsuyu, gül macunu ve gül yağı olarak işlenen gül, bu üç ayrı şekliyle baş ağrısı, ateşlenme, bayılma, mide ağrısı, göz kanlanması gibi rahatsızlıkları tedavi eder, faydalı olduğu geleneksel tıp kitaplarında yazar.

• Rahatlatıcı, ferahlatıcı etkisi vardır.
• Mideyi güçlendirici etki yapar.
• Göz rahatsızlıklarında etkilidir.
• Güçlendirici bir toniktir.
• Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
• Peklikte yumuşatıcı (müshil), diyare durumunda ishali kesici işlev yapar.
• Antiseptik etkisi vardır. Yaralan temizlemede kullanılır.
• Cilt toniğidir.
• Cildi rahatlatan, geren ve yumuşatan etkileri vardır.
• Cildi temizler, sivilce tedavisinde kullanılır.
• Ter kokusunu önlemede etkilidir.
• İçinde bulunan vitaminler ve diğer bileşenler sayesinde saç derisini besler ve dökülmenin azalmasına yardımcı olur.
• Antiseptik özelliği sayesinde mikrobik sivilce, akne gibi sorunların önüne geçer.
• Cildi sıkılaştırıcı etkisi vardır. Kırışıklık oluşumu ve giderilmesinde etkilidir.
• Cilde yaşlanma karşıtı etki yapar, içeriğindeki vitaminler cildi besler.

Türkiye'nin Gülü...

Ülkemizde bol miktarda bulunan gül (Rosa Damascena) Rosaceae (gülgiller) ailesinden güzel kokulu bir bitkidir. Yağ gülü (Rose Damescana) ve gülyağı üretimi 100 yılı aşkın bir süredir İsparta yöresinde gerçekleştirilir. Bu özelliğiyle de İsparta'ya "Güller Diyarı" denilir.

Gülyağı: Parfüm ve kozmetik sanayiinin en önemli ve pahalı hammaddelerinden olan gülyağı pembe yağ güllerinin buharlı distilasyon yöntemiyle kaynatılmasıyla üretilir. Dünya standartlarına uygun kalitede gülyağı, deniz seviyesinden 1050 m ve daha fazla yükseklikte yer alan, İsparta ve yöresinde yetiştirilen güllerden elde edilir. Her yıl mayıs ve haziran aylarında toplanan güller, hava şartlarının da katkısı sonucu üstün kalitede gülyağı üretiminin gerçekleştirilmesini sağlar. 3,5-4 tonluk taze gül çiçeğinden yaklaşık 1 litre gül yağı elde edilir.

Gül Konkreti: Fermantasyona uğramamış, rengini ve kendine has yapısını bozmamış son derece taze pembe güllerin extraction metodu ile işlenmesinden elde edilen krem kıvamında, koyu vişneçürüğü rengi görünümünde katı gülyağıdır. Parfüm ve kozmetik sanayiinin hammaddelerinden biri olan absolüt üretiminde kullanılır.

Gülsuyu: Gülyağı üretimi esnasında elde edilen yağlı suyun (mayanın) bire bir oranında damıtılmış, saf temiz ve sıcak su ile karıştırılması sonucunda elde edilen gül kokulu naturel sudur. Naturel olarak üretilen gülsuları defalarca filtreden geçirilerek, şişelere dolumu yapılır ve ambalajlanıp satışa sunulur. Gül sularının naturel olması, zararlı madde içermemesi nedeniyle bazı yiyecek maddeleri ve tatlılarda aroma olarak, cildi besleyici ve dokuları gerginleştirici özelliği nedeniyle vücut ve makyaj temizliğinde kullanılır.

Vücudumuzun, ruhumuzun yakın dostu gül...

Türkiye'nin ilk ve tek İtalya'dan sertifikalı Organik Kozmetik Üreticisi, Petro'nın üretim tesisi Ekokimya

ICEA Sertifikalı Organik BakımBitkisel Ürünleri

Doğanın bize sunduğu harika bir seri ile kendinizi şımartmaya hazır mısınız?

Bu seri zengin içerikli doğal formülüyle, olumsuz yaşam koşullarının verdiği zararları cildimizden arındırmak:, cildi beslemek, bakım sağlamak, kısacası şımartmak için tasarlanmış harika bir bakım serisidir. Deneyin, vazgeçemeyeceksiniz! Hiç bir zararlı kimyasal kullanılmadan hazırlanmış ICEA sertifikalı bu özel serinin ürünlerine bayılacak, çevren izdeki kişileri ş kendinize hayran bırakacaksınız:

ICEA SERTİFİKALI ORGANİK ÜRÜNLER SEÇMELİSİNİZ ÇÜNKÜ;

* Uluslararası düzeyde akredite ve Avrupa'nın en güvenilir Bio Kozmetik sertifikalandırma kuruluşlarından biri olan ICEA(ICEA Ethical and Environmental Certification Institude/ltaly) tarafından sertifikalandırılmıştır.
* insan, hayvan veya çevre için zararlı olabilecek kimyasal madde içermeyen, güvenli ve doğal ürünlerdir. Üretim aşamasından paketleme aşamasına kadar ICEA tarafından denetlenmiş ve sertifikalandırılmıştır.
* Tüm Dünyada sadece 3000 ürün ve 170 şirket ICEA tarafından sertifikalandırılmıştır.
* ICEA tarafından sertifikalandırılan ürünler, dermatolojlk ve mikrobiyolojik testlerden geçirilmiş organik İçerikli ürün olma garantisi verir. Katkısız ürün içeriği hassas ve alerjik ciltlerin kullanabileceği cilde uyumlu içeriğe sahiptirler.
* Tüm ürünler sertifikalı organik bileşenler içerir, sentetik koku içermez, içeriğinde sadece esansiyel yağlar kullanılmıştır.
* Tüm ürünler Dermatoiojik olarak test edilmiştir. Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.
BİTKİSEL Bitkisel Kişisel Bakım Ürünlerimizi inceleyebilirsiniz

BİTKİSEL BİTKİSEL KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ ( organic skincare )