PETRA SATIŞ DANIŞMANI:SULTAN GÜNGÖR

Telefon: 0543 881 0625

Aynısefa Çiçeği - Aynısefa Kremi / Merhemi

10 Eylül 2015 Konu: Aynısefa Kremi

Aynısefa Kremi( Calendula officinalis ) Çiçeği - Aynısefa (Calendula ) Merhemi

Aynısefa Çiçeği ( Calendula officinalis );

Nergis adıyla popüler olan bitki ; bitkisel ve kozmetik ürünlerde her zaman kullanılmaktadır. Calendula officinalis Calendula türü mutfaklarda şifalı otlar gibi geleneksel olarak kullanılmıştır. Yaprakları yenilebilir,salatalarda taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilir. Çiçeklerinden sarı boya elde edilebilir.

Bitkinin mart ayından başlayıp sonbaharın sonlarına değin açan sarı ya da turuncu renkli çiçeklerinde taçyaprakları, merkezden çevreye doğru düzgün yivler şeklinde sıralanırlar. Olgunlaşan çiçekleri 5-6 mm. uzunlukta, bej renkli ve virgül biçimli tohumlar verir. Güneşli yerleri; kum ve kil karışımı gevşek toprakları seven aynisafa çiçeği, öbür toprak türlerine de dayanır. Bitki tohumlarıyla çoğaltılır.

Aynisefa çiçeği saponin, karoten, acı esans, uçucu yağ, sterol, flavonit ve yapışkan bitki sıvısını içerir. Sarı ya da turuncu renkli taçyapraklarının yiyecekleri boyama özelliğinden yararlanılmak üzere, bunlar bazı yerlerde çeşitli yemek, kek, tatlı ve ekmeklere safran tadı içermeden safran rengi vermesi için katılır; yaprakları ise, salataların ve güveçte pişen yemeklerin üzerine serpilir.

Farmakolojik etkileri; (Bilgi : Farmakoloji (Eski Yunancada: farmakon (φάρμακον)=ilaç; logos(λόγος)=bilim demektir) günümüzdeki anlamıyla canlı organizmadaki (deney hayvanı ve insan) ilaç etkilerini ve canlı organizmaya alınan ilaçların yapısını inceleyen bir bilim dalıdır. Yeni sentezlenmiş veya bitkilerden ayrıştırılmış maddelerin etkilerini biyolojik yapısını laboratuvar çalışmaları ile deney hayvanlarında, klinik araştırmalar ile insanlarda inceleyerek ilaç geliştirme çalışmalarına katkı veren bir tıp ve eczacılık bilimidir.)

Aynısefa yağı hala ilaç olarak kullanılır. ( oil of C. officinalis olarak kullanılan bir anti-inflamatuar , anti-tümör ajanı, ve yara iyileşmesi için bir ilaç.)

Aynısefanın farmakolojik çalışmaların Calendula özünün;, anti-viral, anti- genotoksik , antiseptik.ve anti-inflamatuar özelliklerinin olduğu gözlemlenmiştir. Calendula süspansiyon içinde veya tentür tedavi etmek için topikal olarak kullanılmaktadır. Ayrıca akne , kanamanın kontrol altına alınması, iltihap azaltıcı, ve tahriş olmuş doku yatıştırıcı olduğuna dair sınırlı kanıtlar vardır. Calendula krem veya merhem radyasyon dermatit topikal uygulama C. officinalis merhem dermatit, ağrı ve cevapsız radyasyon tedavisinde etkili olduğu randomize (Randomize kontrollü klinik araştırmalar, elde edilen sonuçlara göre, tanı ve tedavide çok önemli yönelimlerin, kararların alınabileceği bilimsel çalışmalardır.)çalışmalarında görülmüştür.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı Bitkinin tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:

 • Bedeni güçlendirici toniktir.
 • Midevidir; sindirim işlemini kolaylaştırır.
 • Gastrit ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde yararlı olur.
 • Kadınlarda aybaşını düzenler. Aybaşı ağrılarını hafifletir.
 • Safra söktürücüdür. Safra sorunlarının iyileştirilmesinde etkisini gösterir.

Bilgi : Bu etkilerinden yararlanmak için, aynisafa çiçeğinin taçyapraklarıyla yaprakları, yaz başından sonbaharın başlarına kadar toplanır ve büyük özen gösterilerek, taçyapraklarının rengi bozulmayacak şekilde, gölge ve havadar yerlerde kurutulur. Bu kurumuş taçyaprağı-yaprak karışımından 1-2 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Aynısefa (Calendula ) Merhemi;
 • Aynisefa çiçeği antiseptiktir.
 • Yara iyileştiricidir. Deride enfeksiyon ya da darbeyle meydana gelen yara, bere ve eziklerin iyileştirilmesinde etkili olur.
 • Küçük yanıklar ve sıcak suyla haşlanma durumlarında ilkyardım aracı olarak işlev yapar.
 • Akne tedavisinde ortaya çıkan yangıyı azaltmak ve yerel iyileşmeye yardımcı olmak üzere kullanılır.
 • Kuru ve çatlak ciltlerin dostudur çiftçi kremide deniliyor cildi doğaya karşı korur.
 • Diyabet hastalarında çay ağacıyla değişimli kullanıldığında çok iyi sonuçlar verir ,doku yenileyici özelliği vardır .
 • Doğum sonrası çatlaklarda,
 • Kilo alıp vermeden dolayı oluşan çatlaklarda,
 • Eldeki topuktaki yüzdeki çatlaklarda,
 • Vücuttaki kaşıntılarda,
 • Yaşlılık benlerinin giderilmesinde kullanılır.
 • Tıraş sonrası kremi olarak kullanılır.
 • Cildi güneşe karşı korur
Aynısefa Kremi